
A múlttól és a jövőtől való távolságtartás segíthet mérföldekre távol maradni a depresszió gonosz betegségétől. Az emberek szisztematikus hajlamot mutatnak arra, hogy a múltat lélektanilag meghatározóbbnak érzékeljék, mint a jelent. A depresszió gyakran a múltbeli negatív eseményekhez kapcsolódik, mint például egy érzelmi bántalmazás, egy szeretett személy elvesztése stb.
Mindannyiunknak vannak olyan dolgok a múltból, amelyek kísértenek minket. Ez egy nagyon kellemetlen érzés ami még jobban feldúlja az embert, amikor egy új probléma lép fel, mert magadat hibáztatod valamilyen múltbeli eseményért vagy cselekedetért.
Pszichológiai tanulmányok azt mutatják, hogy az emberek 60%-a hajlamosabb a múltjának negatív dolgaira figyelni, mint a pozitív eseményekre.
A legtöbb ilyen esetben a negatív dolgok hajlamosak a személyiségük részévé válni és ilyen módon nagyon megnehezítik az életünket.
Fontos, hogy ezt a negatív múltat magunk mögött hagyjuk, ha stresszmentes és depressziómentes életet szeretnénk élni. A fájdalomhoz vagy olyan eseményekhez való ragaszkodás, amelyek érzelmileg megbántottak téged normális dolog, de egy bizonyos "idő után" a negatív érzelmek elengedése nélkülözhetetlen. Ez azonban helyzettől függően változik. Például, ha valakit gyermekként éveken keresztül folyamatosan bántalmaztak, nehézségekbe ütközhet, hogy leküzdje a fájdalmát és a depressziót.
Tehát az az "időpont", amelyről beszélünk, várhatóan többnek kell lennie ebben az esetben, mint abban az esetben, amikor egy személy csak nem kapott megfelelő figyelmet vagy törődést a szüleitől gyermekkorában. A depresszióhoz vezető fájdalom intenzitása mindkét esetben más és más, így a gyógyuláshoz szükséges idő is más és más.
Néhány szerencsétlen dolog, ha éveken át folytatódik, a részeddé válik, és így a világot egy ijesztő hellyé teszi számodra. De a lényeg az, hogy hogyan tudod elhagyni ezt a szerencsétlen múltat és továbblépni az életeddel.
Mindenekelőtt ne feledd, hogy az életben semmi sem jön ezüsttálcán díszítve! Ahhoz, hogy elég világos legyek, tudnod kell, hogy az életben semmit sem könnyű elérni. Tényleg keményen meg kell dolgoznod azért, hogy legyőzd a múltat, ami uralja a jelenedet, és amely még mindig nem hagy el téged. Ez fájdalmas nyomokat hagyott maga után az elmédben, ami a depresszió állapotához vezetett.
Kezdetnek legyél őszinte magaddal, és döntsd el, hogy ki akarsz lenni - örökké áldozat vagy egy érzelmileg erős és fejlett ember! Még ha valamikor áldozattá is váltál, nem kell áldozatnak maradnod.
Másodszor, meg kell értened és emlékezned kell arra, hogy ami a múltban történt, azt nem lehet megváltoztatni vagy visszacsinálni - Lehet-e? Nem, biztosan nem!
Az érzelmi trauma, amit átéltél, megváltoztatott téged, mint személyt, és az életedet mássá tette, mint másokét, de van-e itt választási lehetoséged? Hát persze. Nem kell örökké az áldozati szerepben élned; át tudsz lépni rajta, ha készen állsz a szükséges mentális munkára.
Most csukd be a szemed néhány percre, és képzeld el, hogy milyen lenne az életed... ha nem áldozatként képzeled el magad. Képzelj el egy olyan életet, ahol csak a pozitív dolgokat látod magad körül az előző életedből - a barátaidat, akik támogattak téged jóban rosszban, a hobbikat és a tevékenységeket, amelyeket élvezel, például a tánc, a különböző helyek meglátogatása, amelyek boldoggá és vidámmá tesznek, stb.
Ezek a gondolatok elárulják, hogy valóban jól vagy, és soha nem voltál hibás abban, ami rossz történt veled a múltban. Te igazából egy szeretetreméltó személy vagy, és csak azért, mert néhány ember nem fogta fel, hogy milyen értékes vagy, még nem jelenti azt, hogy át kell ugranod a karikákat, hogy mások szeressenek.
Egy másik dolog, amire tényleg koncentrálnod kell, az az, hogy - az idő nem ugyanaz, sem a körülötted lévő emberek nem mindig ugyanazok. A mai nap más, mint a tegnapi és a holnap sem lesz ugyanolyan, mint a ma. Tehát, ha a múltad rossz volt - legalábbis egy-két esemény az volt - nem jelenti azt, hogy a jövőd is ugyanolyan lesz. Ugyanez a logika érvényes a körülötted lévő emberekre is - ha néhány ember mentálisan bántott vagy fájdalmat okozott neked, egyáltalán nem jelenti azt, hogy az összes ember vagy a jövőbeli társad ugyanezt szándékozik tenni.
A dolgok változnak, a helyzetek változnak, és így az emberek is, idővel változnak. Ha örökké a félelmeiddel élsz, akkor mindig is távol leszel a világ legcsodálatosabb érzésétől - a SZERETETTŐL. Ez egy hatalmas érzés, amely mindenhez társul körülötted - az emberekhez, az állatokhoz, a növényekhez, még a körülötted lévő élettelen dolgokhoz is. És szeretet nélkül nincs értelme az életnek. A szeretet üldözi az életet, és az életnek is üldöznie kell a SZERETETET.
Már csak egy döntés választ el attól, hogy jobbá tedd a jelenedet és a jövődet és hidd el, ha ezt a cikket olvasod, már úton vagy afelé, hogy jobbá tedd az életed.
A depresszió rossz, de a gondolatainknak és a tetteinknek megvan az a képessége, hogy még rosszabbá tegye. Bizonyos esetekben - a legjobb esetben - a gondolatoknak hatalmukban áll mindent meggyógyítani. A választás tehát a tiéd!
Jó gyógyulást!

Göcsi Emil