A depresszióval való szembenézés

Mindig rosszul érzed magad? Sosincs kedved másokkal lenni és szórakozni? Ha már jó ideje tartós szomorúsággal küzdesz, akkor szembe kell nézned ezekkel a depressziós rohamokkal, és diagnosztizáltatnod kell magad egy pszichiáterrel. Ők olyan orvosok, akik tényleg tudnak segíteni a problémádon.

A depresszió vagy az elhúzódó szomorúság elég gyakori a világon, az összlakosság körülbelül 9,5 százaléka szenved ebben a betegségben, azonban nem minden ember kerül kezelésre, így a depresszió és annak rossz következményei továbbra is terhet jelentenek sok ember számára.

Ez a betegség meglehetősen egyszerűen kezelhetőnek tűnhet, de a valóságban a depresszió tényleges gyógyításához több kell egy kis jókedvre derítésnél. A kognitív viselkedésterapeuta folyamatos látogatása elengedhetetlen, valamint az összes előírt gyógyszer szedése, amit az orvos kér a pácienstől - ezek egyike sem éppen olcsó, de a szenvedés mennyisége, amin egy személy a depresszió miatt keresztülmegy, már elég ok arra, hogy mások is elkezdjenek tudomást venni róla, és szembe nézzenek a depresszióval.

A depresszió gyakran az ember mindennapi tevékenységeinek és normális funkcióinak útjába állhat, az életkedv gyorsan és könnyen elszállhat a depresszió miatt. Az egyén napsütéses kedve helyett pedig többé-kevésbé egy olyan személyiség kerül elő, aki gyűlöli önmagát, nincs önbizalma, megpróbálja elszigetelni magát a világtól, és alapvetően már nem is érdekli az élet.

Sőt, a depresszióban szenvedő személy nem az egyetlen, aki szenvedni fog ettől a romboló betegségtől, a szerettei is biztosan követni fogják. Azáltal, hogy látják az egyént ilyen nehéz szakaszokon keresztül menni, nem törődve többé semmivel és senkivel, nagyon valószínű, hogy nem csak önmagával, hanem a szeretteivel is megromlik a kapcsolata.

Szerencsére a depresszió ma már gyógyítható, különösen, ha korán diagnosztizálják.

A depressziós egyének valóban kezelhetők terápiával és gyógyszeres kezeléssel, bár ez egy kicsit költséges lehet, viszont egy ember jó mentális egészségét nem szabad megspórolni. A kognitív viselkedéses beszélgetés vagy az interperszonális beszélgetés csak néhány a rendelkezésre álló pszichoszociális kezelések közül, amelyeket a kognitív viselkedéses terapeuták kínálhatnak a pácienseiknek, mindkettő valóban bizonyítja, hogy képes gyümölcsöző és pozitív eredményeket produkálni.

Mégis, az emberek hajlamosak arra, hogy ne ismerjék fel a depressziót, még akkor sem, ha a szemük előtt van. Az önmagunkkal való őszinteség a kulcs ahhoz, hogy egy ilyen betegséget meg tudjunk gyógyítani. Soha ne hagyjuk figyelmen kívül a különböző tüneteket.

A depressziós egyének gyakran mutatnak szokatlan viselkedést, például hirtelen nem érdeklődnek a hobbijaik iránt (vagy más dolgok iránt, amelyeket általában élveznek), túl sokat alszanak, vagy nem tudnak aludni, hirtelen antiszociálisak lesznek, sokat beszélnek a halálról vagy arról, hogy értéktelenek.

Valójában még sok más tünet is van, de amennyiben ezek már a te vagy az ismerőseid körébe tartoznak, azonnal menj el egy jó hírű pszichiáterhez, hogy kiderüljön, a depresszió még korai stádiumban van-e vagy sem. Innen már fel tudod mérni, hogy a kezelések hogyan fognak menni.

A depressziónak nem szabadna olyannak lennie, amitől az emberek félnek, ehelyett az embereknek egyszerűen el kellene kezdeniük az életük irányítását, és ténylegesen szembe kellene nézniük ezzel a betegséggel, és meg kellene küzdeniük vele. Az élet túl szép ajándék ahhoz, hogy elpazaroljuk, és ha valaki élete nagy részét azzal tölti, hogy minden apróságon búslakodik, akkor milyen élet az? A depresszió talán nem öli meg az ember testét, de a lelkét biztosan megöli, ha hagyja. Ezért ne legyél áldozat.

Göcsi Emil

© 2026 | Viszlát Depresszió! Minden jog fenntartva!

Jogi nyilatkozat!